Osenice černolemá - Noctua janthina

Čeleď: Noctuidae / Můrovití

Rod: Noctuinae / Osenice

V devadesátých letech byl od druhu N. janthina oddělen druh N. janthe, který se od původního má lišit užším černým pruhem na zadním okraji zadních křídlech a jejich žlutým lemem, který vede až k přednímu okraji ( u druhu janthina bývá prý horní konec lemu černý), rovněž žlutooranžová skvrna zde má u janthe vést až k přednímu okaji.. Někteří odborníci nový druh zpochybňují. Srv. vyobrazení jednoho exempláře na napínadle kde žlutý lem zad. křídel sahá až k přednímu okraji, ale jde o druh N. janthina. Druh janthe se vyskytuje v jižní Evropě (např. Španělsko), ale exempláře z Čech a Slovenska by bylo dobré přezkoušet (písem. sdělení prof. Z. Laštůvky, jeho pozorování  následují):

Myslím, že oba druhy se poznají jakž takž dobře, alepoň podle těch, které vídám v jižní Francii a Španělsku, kde létají často společně a už u světla se dají rozlišit. Jenom je člověk přitom poničí, protože se musíte podívat na zadní křídla. U samců je to úplně jasné, janthina má oranžové pole na zadním křídle jasně uzavřené v černém lemu, který je i na předním okraji široký. Některé samičky janthiny mají tmavý lem na předním okraji ne zcela souvislý, někdy tam mají jenom poprášené černé žilky. A to si myslím, že jsou ty případy, kdy jsou od nás, nebo třeba ze Slovenska uváděny janthe. Sám jsem žádnou janthe od nás ani ze Slovenska neviděl. A trošku jsem na pochybách i u janthe v atlasu J.M. Pokud nevytáhnete přední křídla hodně dopředu, je to špatně vidět. Kdysi jsem pro někoho rychle vyfotil na rozlišení párek janthina (nahoře) a janthe (dole), vlevo jsou samci, vpravo samičky. I na fotkách je vidět, že tmavý lem zadního křídla má janthe užší a hlavně směrem k přednímu okraji se nerozšiřuje, jen dělá zub a dál je stejně široký. Kontrast a sytost zbarvení předních křídel asi není rozhodující.

 

Autor: Denis & Schiffermüller, 1775/ Brokhausen, 1792

Biotop: Nižíny i vyšší polohy, okraje lesů, parky, louky

Živná rostlina: Polyfágní housenky žijí na nízkých rostlinách

Životní cyklus: Monovoltinní, přezimují housenky. Dospělci v VIII.-IX., larvální perioda v IX. - V. Barevně proměnlivý druh (druhy).

Ohrožení a ochrana: Neohrožený druh