O galerii

Původně, a to od mládí, jsem se věnoval především fotografování pomíjených housenek, jejichž kreslená vyobrazení tenkrát byla dostupná prakticky jen v Jouklovi, resp. Seitzovi, pro některé vybrané druhy přibyly později fotografie preparátů ve výborných příručkách R. Schwarze. Převaha fotografií housenek je v této galerii patrna dodnes. Začínal jsem fotit na filmy a to především černobíle, protože barevné materiály byly velmi drahé a byl pak problém s využitím – diapositivy byly barevně věrnější, ale šlo je vlastně jen promítat, negativy byly náročné na výrobu papírových obrázků, které ale byly barevně nestálé. Přitom tehdejší fotovybavení bylo nedostatečné: makroobjektivy dlouho neexistovaly, byly zastupovány mezikroužky, které ale vyřadily mechanické clonění objektivu, takže se nasazovaly primitivní „můstky“mezi aparát a objektiv a montáž trvala i několik minut. Přitom výsledek byl nespolehlivý. Pro větší zvětšení se vřazovaly měchy, na které se objektiv nasazoval obráceně, závitem od aparátu a zacloněno muselo být naplno i při ostření; objekt nebyl skoro vidět a podařil-li se jeden obrázek z deseti, byl to úspěch. Fotit za těchto okolností barevně byl opravdu luxus. Stovky fotografií, většinou čb, jsem po nástupu digitální fototechniky prostě vyhodil – použil jen několik málo, když se mi stejný objekt již nenaskytl. Více fotografií jsem zachoval z barev. filmů, jsou oskenovány, ale jejich kvalita není špičková.


JT hledající

Výběr je zcela nahodilý – v popsané situaci jsem běžnější druhy nefotil a mezery jsou samozřejmě patrné – převládají obrázky housenek a početná řada zejména dospělců schází. Jde tedy o namátkový soubor a prosím o shovívavost při posuzování. Zcela určitě se ve výběru vyskytují chyby nejrůznějšího typu; hlavně determinace zejména u housenek, kde se imago nevylíhlo, ale jistě i jinde. Celou řadu fotografií přesto využily některé odbor. publikace (Ebert, Ronkay a Fibiger, Atlas Noční motýli III/IV-Macek a kol., některé popularizační publikace, řada počít. serverů aj.).
Tento výběr je myšlen jako kratochvilné obrázky, někdy snad zajímavé, pro znalce i prosté milovníky této překrásné skupiny hmyzu, bez nároku na systematičnost a vědeckou preciznost.

JT

Chcete-li použít fotografie z tohoto webu, získat fotografie v plném rozlišení (cca 30MB) nebo zaslat komentář autorovi, neváhejte napsat na jiriticho(zavináč)seznam.cz