Čeleď: Noctuidae / Můrovití
Rod: Xyleninae / Blýskavky
Pozdně podzimní můra, vydávající za letu tichý bzučivý zvuk byla vždy v dubových lesích nejjižnějšího Slovenska považována za vzácnost. V posledních letech není její přítomnost na Slovensku jistá – snad ještě přežívá ve Slov. krasu, či v oblasti kolem Medovarců, Štůrova apod.. Její pestře a neobvykle zbarvená housenka vypadá na listech dubu nápadně. Ale první instar tráví v pupenech a zapředená v rašícím listí, později se zdržuje na hnědých šupinách pupenů mladých, rašících listů, kde ji její zbarvení činí naopak nenápadnou.
Biotop: Teplé doubravy, dubové lesy na skalách a kamenitých stráních, v Čechách nežije, na Slovensku spíše příležitostně, trvale např. v Maďarsku
Živná rostlina: Teplomilné druhy dubu
Životní cyklus: Monovoltinní, přezimuje vajíčko kladené na a mezi listové pupeny pozdě na podzim, housenka žije na rašících listech časně na jaře, při vyrušení zaujímá podobný odstrašující postoj jako někteří hřbetozubci - s nataženýma nožkama a se zvrácenou hlavou, z úst vypouští kapku kapaliny. Dospělá housenka před kuklením tráví dlouhou dobu ve stadiu praepupy.
Ohrožení a ochrana: