Stužkonoska vzácná - Catocala puerpera

Čeleď: Noctuidae / Můrovití

Rod: Catocalinae / Stužkonosky

Červenokřídlá stužkonoska vzácná (Catocala puerpera) již svým českým jménem napovídá, že v ČR patří mezi velmi lokální a nehojné motýly.

Stužkonosky jsou můry, jejichž spodní křídla mají  velmi výraznou barvu – žlutou. červenou či modrou, s nápadnou černou „stužkou“ (jen u stužkonosky modré je barevná tato páska), zatímco horní křídla nesou krycí zbarvení napodobující dokonale kůru stromů. Mají většinou i denní, či večerní aktivitu, kdy při vyrušení rychle startují z kmenů, na nichž sedí, barva spodních křídel zazáří, ale náhle zmizí, protože můry opět usednou na stromy a spodní křídla zakryjí maskovacími horními a tak se případnému nepříteli ztratí.

Autor: Giorna, 1791

Biotop: Na Moravě a na Slovensku obvykle v opuštěných lomech a v okolí říčních toků s porosty keříčkových topolů

Živná rostlina: Housenky se vyskytují především na mladičkých nízkých keříčcích topolů vysokých přibližně metr, na vysokých stromech jen vzácně.

Životní cyklus: Jemně tmavě kropenatá housenka bez pro stužkonosky typických vyvýšenin a řasnatého lemu nad panožkami, je velmi dobře maskovaná na větvích topolů. Kukla bývá zapředena ve větším topolovém listu. Jako u ostatních stužkonosek se na ní po nějaké době objeví namodralý poprašek

Ohrožení a ochrana: V ČR patří mezi velmi lokální a nehojné motýly.