Proměny v životě motýlů

Část 2. kuklení

Tzv. kuklení – proměnu dospělé housenky v kuklu si ukážeme na housence „denního“ motýla, babočky kopřivové (Aglais urticae). Housenky můr a mnoha dalších motýlů se totiž často kuklí v zemi, nebo v hustém zámotku, také uvnitř živných rostlin apod., takže proces proměny nemůžeme bez významných zásahů do autentických poměrů sledovat. Většina denních motýlů má však kukly viditelné – nějak zavěšené, a to buď hlavou dolů za zadeček- jako babočky, tedy náš příklad, jiné hlavou vzhůru, ty jsou kromě upevněného zadečku ještě připásány vláknovým opaskem kolem hrudi a mívají pak hlavu vzhůru (např. běláskovití, někteří otakárkovití aj.). Ale možností je i zde více, některé kukly jsou sice připředeny i připásány, ale přitom leží volně na podkladu, větvi, listu zemi atd.

1. část celé proměny naleznete zde: část 1. líhnutí housenek

3. část celé proměny naleznete zde: část 3. líhnutí motýlů

 

Jednotlivé fáze proměny

Pojďme se podívat postupně na jednotlivé fáze celé proměny v detailu.

1) Dospělá housenka babočky kopřivové si vypředla polštářek na stvolu kopřivy a k němu se připne pomocí kremastru – výčnělku s drobnými háčky na zadečku kukly. Druhý a třetí článek (za hlavou) jsou zelené, to prosvítá část, kde se budou vyvíjet křídla.

2) Těsně před proměnou housenky v kuklu se zavěšená housenka (resp. vznikající kukla v ní) narovná a můžeme pozorovat, jak se snaží pokožku posunovat vzhůru k zadečku, jakoby chtěla předem vylézt. Pokožka se tak stále více napíná až se (zde vpravo za hlavou) objeví hrot, který ji protrhl.

3) Pak se starý kryt hlavy postupně rozpůlí a je na konci svlékané pokožky pomalu „vytahován“ pod hlavou právě vznikající kukly přes břišní články vzhůru.


4) Na měkké nové kukle se rýsují budoucí oči (dole, hned za „nosem“), křídla (zelenavá plocha) a uprostřed břišní strany jsou vedle sebe srovnány schránky na tykadla, nohy a uprostřed na sosák.

5) Stará pokožka se postupně mění v beztvarý chomáček ze kterého se jasně rýsuje jen bývalá hlava housenky. Kukla se nyní snaží otáčením a mrskáním starou pokožku shodit na zem.

6) Jakmile se jí to podaří ( ne vždy) znehybní, zelenavé schránky na budoucí křídla se ještě trochu zvětšují a kukla pomalu mění barvy a tuhne.

7) Toto je podoba čerstvé kukly. Po cca jednom až dvou dnech pak získává definitivní vybarvení, u babočkovitých často s různými lesklými skvrnkami

8) Vybarvená kukla bývá u babočky kopřivové často leskle zlatá celá (této se nepodařilo shodit starou pokožku housenky).

1. část celé proměny naleznete zde: část 1. líhnutí housenek

3. část celé proměny naleznete zde: část 3. líhnutí motýlů